6.-7. klasse
Her finder du informationer om lektier og arrangementer.
Lektier uge 33
Mandag
Tirsdag
Onsdag
Torsdag
Fredag
Lektier uge 34
Mandag
Tirsdag
Onsdag
Torsdag
Fredag
26.05 -AF
PROGRAM sommerudflugt til GAME STREETMEKKA
Tirsdag den 13. juni 2023 8:30-15:30
Hele skolen drager mod Viborg på sommerudflugt med besøg hos GAME StreetMekka tirsdag den 13/6.
De ‘store’ cykler, de mindre elever tager bussen derind. Der er mulighed for workshops og at opleve GAME StreetMekka. Vi glæder os og håber på, at vejret viser sig fra sin bedste sommerside 🙂
Det praktiske
4.-8. klasse: Cykler til og fra Viborg
Afgang på cykel: kl. 8:45
Forventet hjemkomst til Langsø Friskole: mellem 15-15:30
Der er ingen SFO/klub
0.-3. klasse: Kører med offentlig transport derind.
Forældre-afhentning på parkeringspladsen uden for STREETMEKKA mellem kl. 15-15:30
HUSK
Stor madpakke, snacks og drikkedunk
evt. løbehjul eller rulleskøjter og beskyttelsesudstyr (Transporteres i bil)
Elever, der cykler må få penge med til evt. is eller forfriskninger på ruten.
4. – 9 kl. – En velfungerende cykel (Hvis eleven ingen passende cykel har, kører forældrene selv)
Mobiltelefoner er velkommen som sikkerhed på cykel, vi opfordrer til at den ligger i tasken ellers.
Husk; at idræt foregår udenfor nu, medmindre vejret ikke tillader det.
Kære forældre i 6. og 7. klasse,
Hermed følger et lille skriv omkring hverdagen i klassen.
I dansk har vi netop færdiggjort vores forløb med bogen ”Den druknede soldat”. Bogen har klassen læst i fællesskab og har lavet dertilhørende opgaver i grupper. Vi har brugt en del tid på at læse på, mellem og bag linjerne, og eleverne er derudover også blevet udfordret med diverse meddigtningsøvelser. Hver torsdag arbejder vi desuden med bogen ”Stavetræning med selvkontrol”, og eleverne får lektier for i denne til den kommende torsdag (se dato i bogen). Derudover har 7. klasse i de seneste par uge arbejdet med det fællesfaglige forløb ”fra affald til ressource”, hvilket blandt andet resulterede i nogle fine fremlæggelser.
Lektier vil fortsat blive skrevet ind på klassesiden, men da det ikke er alle elever der er lige gode til at få kigget på denne, må I forældre meget gerne minde dem om det.
Om mandagen i 5.+6. time og torsdag i 3.+4. time deltager Nicolaj fra Børnehuset i undervisningen. Her er der fokus på det gode fællesskab. I samarbejde med os, arbejder eleverne på at sætte ord på nogle af de udfordringer der kan være i at gå i 6./7. klasse og finde løsningsforslag til disse. Eleverne har taget rigtig godt imod Nicolaj og I må hjertens gerne spørge eleverne ind til, hvad vi har fokus på, når han er med i timerne. Derudover er der i langt de fleste af de sammenlæste timer kommet en ekstra voksen på, hvilket blandt andet har gjort det nemmere at dele klassen.
Træerne vokser dog som bekendt ikke ind i himlen, og specielt gruppearbejdet på tværs af de to klasser kan være en udfordring. Dette er vi lærere meget bevidste om, og forsøger efter bedste evne at styrke og guide eleverne i at indgå i forskellige gruppekonstellationer. Dette vil også være i fokus, når vi i uge 16 (d. 17-21/4) skal i gang med projektugen.
Inden da venter der dog eleverne en velfortjent påskeferie. Jeg håber, at I alle får en dejlig en af slagsen.
Med venlig hilsen
Bibi
Kære forældre og elever i 6. og 7. klasse
I næste uge er der naturfagsemneuge. Her skal eleverne arbejde med forløbet ”Fra affald til ressource” sammen med Lasse, hvor fokus blandt andet vil være på forskellige forsøg. I den forbindelse vil vi gerne høre om der er nogen der har et par syltetøjsglas (gerne med låg) som vi må få og evt. en blender vi kan låne? Efter 10-pausen skal eleverne kigge nærmere på uge sex (sex og samfund) sammen med Louise.
Mødetider:
Mandag – torsdag: 08.30–13.20
Fredag: 08.30–12.35
Torsdag d. 9.februar skal hele skolen til Tange Energimuseum. Her har vi brug for jeres hjælp til transport. Vi skal have transporteret 40 elever frem og tilbage. Hvis der er nogle forældre der har tid og lyst, må man gerne blive i Tange og køre begge veje. Vi kører kl. 8.30 mod Tange. Vores besøg slutter kl.13, hvor vi kører mod skolen. Energimuseet er ikke officielt åbent, så mad og drikke skal man selv medbringe. Husk fornuftigt tøj. Det er Lone, som står for koordinering af kørsel, så har man tid/lyst/mulighed for at hjælpe, kan hun kontaktes på tlf. 51504231.
Eleverne skal hele ugen huske at medbringe en taske med en opladt computer (evt. lader), penalhus, madpakke, frugt og drikkedunk.
Vi ser frem til en forhåbentlig god uge.
Mvh Lasse, Louise og Bibi
Kære Alle
Nu er der snart uge 6 og vi skal have emneuge. Ugen er en naturfagsuge, hvor vi skal arbejde med energi og Ugesex.
Alle elever skal møde: Man-tors: 8.30-13.20
Fre: 8.30-12.35.
Vi skal arbejde med energi og energiformer, bl.a. bevægelsesenergi, så alle skal have fornuftigt udetøj med. Også computer/tablet og penalhus skal med hver dag.
Torsdag d. 9.februar skal hele skolen til Tange Energimuseum. Her har vi brug for jeres hjælp til transport. Vi skal have transporteret 40 elever frem og tilbage. Hvis der er nogen forældre der har tid og lyst, må man gerne blive i Tange og køre begge veje. Vi kører kl. 8.30 mod Tange. Vores besøg slutter kl.13, hvor vi kører mod skolen.
Energimuseet er ikke officielt åbent, så mad og drikke skal man selv medbringe. Husk fornuftigt tøj.
Jeg vil koordinere kørsel, så man kan ringe eller sende en sms til mig, Lone. Skriv hvem man er (elev), hvornår man kan køre og hvor mange man kan transportere.
Lone 51504231
Vi håber på en god uge. På forhånd tak for hjælpen.
Kære forældre og elever i 6. og 7. klasse
Tirsdag d. 17/1 og onsdag d. 18/1 vil der blive afholdt skole-hjem-samtaler for 6. og 7. klasse. Der er afsat 15 min per samtale og tiderne fordeles efter først-til-mølle-princippet. I bedes derfor holde øje med tidsplanen/kommentarerne under dette opslag, inden I byder ind på en tid. I kan skrive på facebookopslaget eller sende en SMS til Bibi på tlf. 60822908 (Husk at skrive elevens nanvn).
Med venlig hilsen
Lasse og Bibi
Tirsdag d. 17/1-23
Kl. 16.00: Mikkel M
Kl. 16.15: Noah S
Kl. 16.30: Mikkel V
Kl. 16.45: Mynthe
Kl. 17.00: PAUSE
Kl. 17.15: Noah F
Kl. 17.30: Jimmy
Kl. 17.45: David
Onsdag d. 18/1-23
Kl. 14.15: Frederik N
Kl. 14.30: Mikkel A
Kl. 14.45: Naya
Kl. 15.00: Sofie
Kl. 15.15: PAUSE
Kl. 15.30: Jakob
Kl. 15.45: Victoria
Kl. 16.00: Isabella
Kl. 16.15: Malene
Kl. 16.30: PAUSE
Kl. 16.45: Willem
Kl. 17.00: Mathilde
Kl. 17.15: Franek
Kl. 17.30: Emil S
Kl. 17.45: PAUSE
Kl. 18.00: Frederik K
Kl. 18.15: Emma
Kl. 18:30: Karla
Kl. 18.45: Thio
Kl. 19.00:
Kære elever og forældre i 6. og 7. klasse
På onsdag har vi sidste skoledag i dette kalenderår, og eleverne kan se frem til en velfortjent juleferie. Mødetiden er fra kl. 08.30-12.00 og eleverne skal være sammen med Lasse og Bibi. Vi skal blandt andet i kirke og hygge i klassen. Eleverne skal medbringe deres computer og penalhus. Derudover må de gerne medbringe en lille pose slik eller chips.
I ønskes alle en rigtig glædelig jul og et godt nytår.
Hej 6. og 7. klasse
I næste uge har vi emneuge, hvor I skal være sammen med Lasse og mig hele ugen.
Emneugen kommer blandt andet til at handle om personlige grænser, og vi vil have fokus på det gode gruppesamarbejde. Eleverne skal desuden arbejde med forskellige dilemmaer og producere deres egen stop motion film.
Eleverne skal medbringe skoletaske med computer, penalhus og gerne mobiltelefon, da sidstnævnte skal bruges i undervisningen torsdag og fredag. Husk 10er mad, madpakke og drikkedunk.
Tirsdag d. 29/11 får klassen besøg af SSP og der vil være møde for forældrene om aftenen kl. 17.00-18.30.
Mandag: 8.30-13.20
Tirsdag: 8.30-13.20
Onsdag: 8.30-12.35, grundet kursus for personale
Torsdag: 8.30-13.20
Fredag: 8.30-12.35
Jule-klippe-/klisterdag.
Husk at have frugt/10-mad med og lidt julegodter. I må gerne have en 0,5L. sodavand med. Vi skal stå for æbleskiverne i år (som den ældste klasse altid gør).
Og tag det gode julehumør med 🙂
Udflugt til Hobro Friskole.
På torsdag d. 17. november er 4.-6. klasse inviteret til Hobro Friskole, hvor vi skal se deres forestilling ”Ubunifu”. Her vil vi kunne møde alt fra ting der springer i luften, springgymnastik, talkshows, lasersværd-koreografi til monsterdigte og modeshow inspireret af det periodiske system.
Eleverne skal møde ind til normal tid. Vi skal med bussen kl. 0917.
Efter morgensamling er der mulighed for at spise 10 mad, og så tager vi bussen til Hobro.
Eleverne skal medbringe en lille taske med frugt, madpakke og drikkedunk.
Husk at tjekke vejrudsigten så eleverne kan blive klædt godt på efter vejret (blæst og koldt, evt. byger). Vi skal være ude det meste af dagen og der er lidt ventetid efter forestillingen, så der skal vi også være udendørs i et stykke tid.
Vi forventer at være tilbage på skolen igen kl. 1435, hvor børnene får fri bagefter.
Referat fra forældremøde i 6.-7. klasse kan findes her: Referat forældremøde 6.-7. klasse
Vh. Karoline
13.09.22 LS:
Hej forældre 🙂
I dag har alle elever fået en grundbog med hjem (i tysk), som skal pakkes ind. Nogle få havde et “bogbind” med, som de puttede på. Men det, der er bedst til at bevare bogen i okay stand, er helt klart det, der købes i ruller.
De har fået en hver med eget nummer, som er skrevet ned og er deres resten af skoleåret. Så de skal passe godt på den.
Jeg forventer, at de alle er pakket ind til tirsdag i næste uge.
Vh. Louise
Hej
Hvis der er nogen, der ikke har fået lavet tilmeldingen konfirmationsundervisningen, så kan det stadig nås, og vi begynder på onsdag kl. 7:30 med morgenmad.
Kontakt mig endelig, hvis I har spørgsmål.
Venligst TrineSkemaer 22/23 opdateret d. 03.08.22 (KS)
Se skemaerne her
23/6-22 (KS)
Skema til næste skoleår kan ses her.
Download infobrev her